„ Tiszta forrásból”- Tanulmányút a Felvidéken Kodály Zoltán nyomában

2015. május 6-9.

Iskolánk 7. osztályos tanulói a Határtalanul Program keretében május 6-án 3 napos tanulmányi kirándulásra utaztak a Felvidékre. A program célja volt, hogy „Tiszta forrásból” szerezzenek ismereteket Kodály Zoltán híres zeneszerzőnk felvidéki népdalgyűjtő útjáról, a felvidéki magyar tanulókkal való közös programok által erősödjön a tanulók magyarságtudata, a nemzeti összetartozás érzése.

Kodály Zoltán nem származott a Felvidékről, mégis Galántát tartotta szülőföldjének. A mai Szlovákia területén jelentős népdalgyűjtő munkát folytatott. Felvidéki népzenegyűjtéseit 1905-ben kezdte Pozsony-megyében és folytatta 1920-ig Nyitra, Komárom, Bars, Hont, Gömör-megyében.

A tanulmányút első napján a tanulók megtekintették a Szent Korona másolatát Ipolybalog templomában, ahová a cseh-magyar viszály idején menekítették ereklyénket a 14. században. Erről nem csak az e történelmi eseményről felkészült diák, hanem a falucska plébánosa is mesélt. A következő településen, Selmecbányán, az egykori Magyar Királyság legjelentősebb bányavárosában sétálva az Óvárat, majd a gótikus Szent Katalin templomot nézték meg. Léva városában, (egykori Bars és Hont vármegye székhelye) melyet Kodály is útba ejtett népdalgyűjtő körútján, nem csak a várkertet és az éppen felújitás alatt álló várat tekintették meg, hanem a tanulók beszélgettek a helybéli lakosokkal is, akik szép magyarsággal meséltek nekik életükről. Megható volt hallani egy idős bácsi történetét, aki a mai napig is gyakran olvassa Petőfi költeményeit, a nagyon szeretné Arany János Családi kör című művét is olvasgatni, melyet a tanulók postai úton eljuttatnak majd a bácsinak. Az első nap után fáradtan érkeztek meg a nyitrai szállásra.
A második napon Alsócsitár falucskába utaztak, ahol a Kodály emléktáblánál Kodály Zoltán által gyűjtött népdalokat énekeltek, pl. a Csitári hegyek alatt, hiszen a népdal a község lakóinak ajkán született.
Gimesen a tanulók bemutatták a több mint 900 éves múlttal, régi hagyományokkal és népszokásokkal rendelkező községet. A helyi múzeumban megtekintettek korhű népviseleteket, ismerkedtek a főként a vallási ünnepekhez köthető szokásokkal, majd ellátogattak a Gimesi Magyar Alapiskolába, ahol megismerkedtek az iskola 34 magyar tanulójával, akikkel közösen népdalokat énekeltek, valamint közös táncházon vettek részt. Az iskola tanulóinak magyar nyelvű könyveket ajándékoztak.

Galántán megkoszorúzták a Kodály szobrot, a Kodály által gyűjtött népdalokból válogatva népdalokat énekeltek a kastélyparkban a járókelők különös örömére, majd a Galántai Kodály Zoltán Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola diákjainak magyar nyelvű irodalmat ajándékoztak. Galánta után Nyitrán sétáltak a várnegyedben, megtekintették a várat, és a székesegyházat.

A harmadik napon Nagyszombatra látogattak, ahol Kodály az Érseki Főgimnázium diákja volt, majd az egykori koronázó városba, Pozsonyba utaztak. Itt megnézték a Szent Márton dómot, melynek tornyát 3 mázsás aranyozott korona díszíti, és ahol többször fölcsendült már Kodály Te Deuma. Sétáltak a gyönyörűen felújított Várban, ahonnan elképesztő kilátás nyílik a városra. Megnézték az Óvárosban az egykori országgyűlések házát, a Prímási Palotát, megcsodálták a gyönyörű óvárosi épületeket, keskeny utcácskákat.

A tanulmányút során nem csak a tanulók ismeretei bővültek, hanem kommunikációs és előadói készségeik is, hiszen minden helyszínen idegenvezetői szerepet is betöltöttek.

A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg.



Határtalanul Program 2014
Dél- Erdély
2014. 10. 6-8.

„ Az emlékezés virágai”- Tanulmányút Dél-Erdélybe

A Deák Ferenc Általános Iskola 41(fő)  7. osztályos tanulója és 5 pedagógusa a Határtalanul Program keretében október 6-án 3 napos tanulmányi kirándulásra utazott Dél-Erdély magyarlakta településeire. A program célja volt a tanulók történelmi ismereteinek elmélyítése, melyeket tanulmányaik során az 1848-49-es szabadságharc Dél-Erdélyhez kötődő eseményei témakörében szereztek, valamint hogy az emlékhelyek felkeresése, és a határon túli magyarsággal való közös emlékezés által erősödjön a tanulók magyarságtudata, a nemzeti összetartozás érzése.

A tanulók október 6-án részt vettek Aradon a városi ünnepségen, majd megkoszorúzták az Aradi vértanúk emlékművét. A három nap során felkeresték az 1848-49-es szabadságharc emlékhelyeit: a piski, a kenyérmezői, a temesvári csata, valamint a világosi fegyverletétel helyszíneit. Megtekintették Vajdahunyad és Déva várát, ismerkedtek a csángó kultúrával. Az emlékezés virágait helyezték el Kinizsi Pál, Hunyadi János, Bethlen Gábor emlékművénél is. Minden történelmi helyszínen az előzetes iskolai felkészülés alapján egy-egy tanuló beszélt a látottak történelmi hátteréről, verseket mondtak, balladát adtak elő. Ellátogattak a Csernakeresztúron a Faluházba, majd a magyar iskolába, ahol a 26 kisdiákot magyar nyelvű mesekönyvekkel ajándékoztak meg. Majd Déván, a Böjte Csaba gyermekotthonában nevelkedő közel 200 gyermeknek élelmiszer- és pénzadományt ajándékoztak. 

A csernakeresztúri falusi turizmus által biztosított családi szállásokon megtapasztalhatták a tanulók az erdélyi magyar emberek határtalan vendégszeretetét, mely egy életre szóló élményt jelentett mindannyiuknak.

A tanulmányútról „Az emlékezés virágai” által minden résztvevő mind ismeretekben, mind lélekben gazdagodva tért haza.