„Magyar emlékek nyomán Szlovéniában"

HAT-18-01-0521

2019.04.29.-05.03.

A Deák Ferenc Általános Iskola 40 hetedik osztályos tanulója, 3 pedagógus kíséretével a Határtalanul pályázat keretében 5 napos tanulmányi kirándulásra utazott Szlovéniába. A program célja az volt, hogy a diákok Magyarország határain kívül élő magyarokat és magyar lakta területeket is megismerjék; történelmi és természettudományos ismereteiket elmélyítsék; az ott élő magyar tanulókkal való közös programok által erősödjön a magyarságtudatuk és a nemzeti összetartozásuk érzése.

A diákok és a pedagógusok öt napot töltöttek Szlovéniában, ahol különböző programokon vettek részt. Ellátogattak Lendvára, majd a várban megnézték a Zala György emlékszobát, a lepkegyűjteményt, a fegyverkiállítást, Picasso rézkarcokból álló kiállítását és neves művészek munkáit. Megtekintették Makovecz Imre által tervezett színház és hangversenytermet; valamint a Szent Katalin római katolikus templomot és megkoszorúzták Szent István szobrát.

Dobronak településen a tanulók megnézték az orchidea farmot, ahol bővebb ismereteket szereztek a növényekről, a trópusi éghajlatról és a geotermikus energiáról. A Bakonaki- tó körül sétát tettek, megismerkedtek az élővilágával és az energiapark gyógyító hatásaival. A Falovci tájházban a kerámiakészítés fortélyaival ismerkedtek meg. Meglátogattak egy kéttannyelvű magyar iskolát is és közös programon vettek részt a helybeli tanulókkal. A lendvai idősek otthonában rövid kis műsorral kedveskedtek az ottlakóknak.

Batthyányfalva, Muraszombat, településeken a magyar vonatkozású történelmi nevezetességek nyomában jártak (Batthyány kastély, Szapáry kastély, Szent Miklós római katolikus templom). Zsitkócon felkeresték iskolánk névadójának, Deák Ferenc szüleinek emlékházát, ahol elszavalták a Szózatot és egy koszorút is elhelyeztek. Maribor városában a Dráva parton a gyerekek elmondták Petőfi Sándor: A Dráván Marburgnál című versét, amelyet a költő a városban való rövid tartózkodása alatt írt. Celje várát is megnézték, így emlékeztek a Hunyadi családra és Mátyás királyra.

Végül Tolmin városát látogatták meg, ahol az 1916-ban létrehozott osztrák-magyar katonatemetőt keresték fel és egy koszorút helyeztek el a háborúban elesett magyar katonák sírjánál.

A különböző helyszíneken a nevezetességeket természetesen a diákok mutatták be társaiknak előzetes felkészülés alapján. Tanulóink hazaérkezésük után fotókiállítást készítettek, melyet a tanév végéig tekinthetnek meg az iskola tanulói, a szülők és a pedagógusok. A Határtalanul témanap során négy helyszínen interaktív foglalkozásokon mutatták be iskolatársaiknak a projektben szerzett tapasztalataikat, élményeiket.

A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg.