„Kincses Felvidék”

HAT-19-01-0688

2019.11.25.-11.29.

A Barcsi Deák Ferenc Sportiskolai Általános Iskola 40 hetedik osztályos tanulója, 4 pedagógus kíséretével a Határtalanul pályázat keretében 5 napos tanulmányi kirándulásra utazott Szlovákiába. A program célja az volt, hogy a diákok Magyarország határain kívül élő magyarokat és a magyar lakta területeket is megismerjék; történelmi és természettudományos ismereteiket elmélyítsék; az ott élő magyar emberekkel való találkozás által erősödjön a magyarságtudatuk és a nemzeti összetartozásuk érzése.

A diákok és a pedagógusok öt napot töltöttek Szlovákiában, ahol különböző programokon vettek részt. Ellátogattak Somoskőre, majd a vár alatt megnézték a bazalt vízesést. Megtekintették a Füleki várat, ahol idegenvezető segítségével betekintést kaptak a vár történetéről, történelméből. Rozsnyó településén körbe sétáltak a város főterén.

Ellátogattak az aggteleki Baradla – barlang Szlovákiai oldalán található Domica barlangba, ahol megcsodálhatták a cseppkőbarlang egyedülálló képződményeit, s betekintést nyerhettek az ősemberek életébe. Betléren ízelítőt kaptak az Andrássy Kastélyban a nemesség életéről, a vadászkastély egyedülálló műszaki felszereltségéről, mely nagyban megelőzte a korát. Sétát tehettek a kastély körül kiépített parkban. Ezután Igló nevezetességeit szemlélhették meg: a Szűz Mária mennybemenetele római katolikus plébániatemplomot, a Városházát és a Szepességi Színházat.

A Szepesi várból megcsodálhatták a csodálatos panorámát, majd együtt elszavalták Barta Ágnes : Magas Tátra című versét.

Ótátrafüred településről siklóval felmentek a Magas Tátrába, ahol megcsodálhattak egy jégtemplomot, mely a párizsi Notre Dame mása volt. Gyalogtúrán vettek részt a magas hegyek között, ahol az út a Tarpataki vízesésekhez vezetett. Következő állomásként a Csorba-tóhoz mentek egy rövidebb sétára a festői környezetben.

Lőcse városában felfedezték a diákok a szégyenketrecet, mely Jókai Mór: A lőcsei fehér asszony című regényéből készült filmben szerepelt. Megnézték a Szent Jakab templomot és egy sétát tettek a városközpontban, ahol a szemük elé tárult a különböző építészeti stílusokban épült, eredeti állapotukra felújított házak sora.

Késmárkon a Pártázatos Reneszánsz várkastély után koszorút helyeztek el Thököly Imre szarkofágjánál az evangélikus templomban, majd az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomban tettek látogatást.

Végül Kassa városát látogatták meg, ahol a Szent Erzsébet dómban végső nyugalomra helyezett Zrínyi Ilona és fia, II. Rákóczi Ferenc szarkofágjánál koszorút helyeztek el. Meglátogatták a Rodostói házat, ahol részletesebben megismerkedhettek II. Rákóci Ferenc életének történelmi hátterével. Ezután a gyerekek a magyar vonatkozású történelmi nevezetességek nyomában jártak QR kódos ismertetők segítségével. A Magyar Jelenlét Házában megismerkedhettek az ott élő magyarok munkásságával: művészek, költők műveivel, s a könyvtár számára átadták az ajándékba vitt magyar nyelvű könyvet.

A különböző helyszíneken a nevezetességeket természetesen a diákok mutatták be társaiknak előzetes felkészülés alapján. Tanulóink hazaérkezésük után fotókiállítást készítettek, melyet az iskola aulájában tekinthetnek meg az iskola tanulói, a szülők és a pedagógusok. A Határtalanul témanap során interaktív foglalkozásokon mutatták be iskolatársaiknak a projektben szerzett tapasztalataikat, élményeiket.

/A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg./