„Kalandozások a régmúlt erdélyi legendák nyomában”

HAT-KP-1-2022/1-000445

2023.04.11-04.15.

A Barcsi Deák Ferenc Sportiskolai Általános Iskola 7.b osztályának 27 tanulója  4 pedagógus kíséretében a Határtalanul pályázat keretében tanulmányi kirándulásra utazott Romániába, Erdélybe. A program célja az volt, hogy tanulóink megismerkedjenek az ottani magyar lakta területekkel és az ott élő magyarokkal. Elmélyítsék történelmi, irodalmi és természettudományos ismereteiket az emlékhelyek felkeresésével. A nemzeti összetartozás jegyében a határon túli magyarsággal közös programok által erősödik tanulóink magyarságtudata.

A kirándulás megvalósítását előkészítő órák előzték meg, ahol diákjaink megismerték a határon túl élő magyarok múltját és jelenét, különösen Erdély vonatkozásában. Felelevenítettük Arany János, Petőfi Sándor, Tamási Áron irodalmi munkásságát, Kolozsvár szülöttjének, Mátyás királynak uralkodását is. Bolyai Farkas és fia, Bolyai János a két zseniális matematikus életét is megismerték csoportfoglalkozások keretében. A műemlékeket, Erdély természeti csodáit az internet és térképek segítségével jelenítettük meg. Végül megismerkedtünk a toleráns és kooperatív viselkedés szabályaival, a buszos utazás etikai kódexével.

Kirándulásunk első állomása Arany János szülővárosa, Nagyszalonta volt. Megtekintettük a Csonkatoronyban lévő Arany János Emlékmúzeumot, felkerestük Arany János szobrát. Nagyváradon megcsodáltuk a székesegyházat, a belváros a magyar vonatkozású szecessziós épületeit, a Szent László templomot, az Emke kávéházat és a Holnap című folyóirat alapítóinak szoborcsoportját és az Ady Endre Múzeumot. Az 582 méter magasan fekvő Királyhágón is átkeltünk, amely egykor Erdély határa volt. Végül első nap Körösfőre utaztunk megtekinteni Kalotaszeg egyik leglátványosabb festett fakazettás mennyezetű református templomát. Este szálláshelyünkre, Magyarlónára érkeztünk.

Második nap rövid reggeli sétát tettünk Torockón, a Székelykő lábánál elterülő magyar faluban, amelynek központjában lévő házai szép, egységes XIX. századi képet mutatnak.  Kolozsváron a Báthory István Elméleti Líceumba látogattunk a testvériskolai kapcsolatok erősítése céljából. A helyi diákokkal és tanárokkal sétát tettünk a városban, amely során érintettük Mátyás király szülőházát, a Szent Mihály Székesegyházat, Mátyás király szobrát és a Szarvas-házat, amelyben egykor Heltai Gáspár nyomdája működött, a Farkas utcai templomot, az előtte álló Szent György szobrot, melyet a Kolozsvári fivérek készítettek gótikus stílusban. Marosvásárhelyen a Bolyaiak városában, a két matematikus életét ismertük meg a Bolyai Múzeumban, melynek a Teleki Téka, Erdély korabeli legnagyobb könyvtára ad otthont. A Rózsák terén megcsodáltuk a Kultúrpalotát, mely a magyar szecesszió stílusában készült. Második szálláshelyünkön Korondon ért véget a napunk.

Harmadik nap reggelén Parajdra utaztunk, ahol Erdély egyik legjelentősebb sóbányájában töltöttük a   délelőttöt, majd Gyergyószentmiklós érintésével Gyilkos–tóhoz látogattunk, ahol izgalmas geoláda keresésben is részt vettünk. Láthattuk a Békás-szorost amely elvezet a Magyarország ezeréves határához. Szovátán a Medve-tó körül nézelődtünk és elsétáltunk a kipreparált sódombokhoz. Korondra, a szálláshelyre érve, az erdélyi fazekassággal ismerkedtünk meg.

Negyedik nap első utunk Farkaslakára vezetett, ahol Tamási Áron síremlékénél irodalmi munkásságát idéztük fel. A csíksomlyói kegytemplom és kolostor falai között a zarándokhely történetét hallgattuk meg az idegenvezetőnk előadásában. Következő állomásunk a Szent Anna-tó és Mohos-láp láp volt. Szejkefürdőn csoportunk bórvízkóstoláson vett részt. Megtekintettük Orbán Balázs síremlékét is. Korondon a szállásunkon csapatépítő játékokkal zártuk a napot.

Kirándulásunk utolsó, ötödik napján elsőként Székelykeresztúrra érkeztünk, Petőfi utolsó vacsorájának a helyszínére a Gyárfáskúria kertjébe, ahol Petőfi körtefája alatt csoportunk Petőfi-dalokat énekelt. Fehéregyházán a magyar forradalom és szabadságharc hősi halottairól-köztük Petőfi Sándorról- Kossuth nóták éneklésével emlékeztünk. Tiszteletünket tettük Bólyán, Bolyai János szülőfalujában és Déván, Kőműves Kelemen által „épített” várat is megtekintettük. Végül Aradon, a vértanúk emlékművénél mécsesgyújtással emlékeztünk a hősökre.

A különböző helyszíneken a nevezetességeket iskolánk tanulói és az utunkat segítő idegenvezető mutatta be. A diákok hazaérkezésük után fotókiállítást készítettek, melyet az iskola aulájában tekinthettek meg az érdeklődő tanulók, szülők és pedagógusok. A Határtalanul témanap a Magyarság Háza „érzékenyítő” portréfilmjének megtekintésével a nemzeti összetartozás jegyében telt. A kiránduláson résztvevő tanulók az értékelő órák során interaktív foglalkozásokon mutatták be iskolatársaiknak a projektben szerzett tapasztalataikat, élményeiket.