A barcsi Deák Ferenc Általános Iskola 2016. június 6-án Tehetségnapot tartott az NTP-RHTP-15-0053-Kitárul a világ pályázati program keretében. A pályázat célja a hátrányos helyzetű és roma tehetségek gondozása, veleszületett vagy szerzett képességeik továbbfejlesztése, megtalálni számukra azt az „utat”, amelyen elmélyülten és eredményesen törhetnek előre. A szociális hátrányokból eredő egyéb lemaradásokat sikeresen csökkentsük a művészeti, nyelvészeti tehetségfejlesztés komplex módszereivel, amikor is a tehetséges tanulók sikerélményhez juthatnak nyelvészeti, képzőművészeti és interperszonális területeken. Fontos szempont volt, hogy fejlődjenek egyéni képességeik, szókincsük, koncentrációs és kreatív képességeik.

A Tehetségnapon 150 kisdiák vett részt. A nap célja volt, hogy az átlagon felüli képességgel rendelkező gyerekek megmutathassák előadói képességeiket, erősségeiket a kortárs magyar, német és angol gyerekirodalmon és költészeten keresztül. Az egyéni és csoportos produkciók után büféasztal várta a résztvevő tanulókat és felkészítőiket.

A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósul meg.

„Egy embert nem taníthatsz meg semmire, csupán segíthetsz neki, hogy maga fedezze fel a dolgokat.” (Galilei)

A Nemzeti Tehetség Program keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával a Deák Ferenc Általános Iskolában 2016. január 1. és június 15. között komplex tehetséggondozó műhelyfoglalkozásokon vett részt 30, a természettudományok területén tehetséges 5.-8. osztályos tanuló. A tehetséggondozó programban a matematikai, a természeti,- valamint a nyelvészeti tehetségterületek fejlesztése történt. Változatos természettudományi témakörökön keresztül inspiráltuk a tanulókat arra, hogy az ismereteket többféle módon közelítsék meg, problémákat vessenek fel, kutassanak, vitázzanak, adatokat, információkat szerezzenek magyar és német nyelven is. Tervezzenek kémiai kísérleteket, melyeket tapasztalati tényekkel, érvekkel bizonyítsanak. A 2 napos Budapesti tanulmányúton ellátogattak a Természettudományi Múzeumba, az Állatkertbe, a Csodák Palotájába, valamint a Tropicariumba, majd a Pécsi Tudományegyetem Arborétumába, ahol életközelből is megtapasztalták a tanultakat. A témával kapcsolatos ismereteiket összegezve prezentációkat, plakátokat készítettek magyar és német nyelven, melyet a tehetségnapon társaiknak is bemutattak. Az előadások fő témái a környezetvédelem, a környezettudatos magatartás köré csoportosultak, mely a program komplexitását tovább erősítette. A programra 1,6 M Ft támogatást nyertünk, melyből kísérleti eszközöket, és hulladékgyűjtőket vásároltunk.